Viasat History представя Златните градове

През вековете легендите за златните градове са вълнували пътешественици, приключенци и търсачи на съкровища. Испанските конкистадори, съблазнени от идеята за Ел Дорадо и други златни метрополиси, прекосяват американския континент в търсене на богатства, които обещават вечна слава и невъобразими ресурси. Но дали тези митични градове наистина са съществували? Дали конкистадорите наистина са открили съкровищата, за които е мечтал целият свят?
Изследователите търсят отговорите на тези въпроси в новия френски документален филм „Златните градове: мит или реалност“. Премиерата е в неделя, 6 април, от 22:00 по Viasat History.
Мистериозните съкровища на Новия свят – открития и легенди
Филмът ни отвежда на пътешествие от планините на Колумбия до пустините на Перу, разкривайки най-новите археологически изследвания, които разширяват разбирането ни за златото и неговата роля в предколумбовите цивилизации. Конкистадорите, вярващи в съществуването на богати градове като Ел Дорадо, Сиудад Пердида или Пайтити, завладяват нови земи с безмилостна жестокост, без да знаят, че тяхното разбиране за стойността на златото е съвършено различно от това на коренното население на Америка.
Суидад Пердида – Изгубеният град на народа тайрона
В джунглите на Сиера Невада де Санта Марта учените от години изследват мистериозния Суидад Пердида – древен град, построен от народа тайрона. Испанските конкистадори така и не успяват да завладеят това място, отчасти поради трудния терен и съпротивата на местното население. Откритията, направени с помощта на технологията LIDAR, разкриват огромните мащаби на това селище и неговата напреднала архитектура, като поставят под въпрос стереотипа за „примитивните“ южноамерикански цивилизации.
Светилището на Слънцето и Светилището на Луната – свещените места и съкровищата на мохика
По крайбрежието на Перу се намира още един ключов момент в тази история – свещените пирамиди: Пирамидата на Слънцето (Huaca del Sol) и Пирамидата на Луната (Huaca de la Luna), оставени от цивилизацията на мохиките. Въпреки че испанците откриват в тях златни накити и съкровища, те не успяват да разберат, че за местните народи златото има по-скоро символична, отколкото материална стойност. Чрез археометалургията изследователите изучават методите, използвани за изработване на предмети от благородни метали, и откриват, че много съкровища не са били направени от чисто злато, а от внимателно изработени сплави.
Потоси – градът, променил съдбата на Европа
Най-голямото съкровище, открито от испанците, обаче не е злато, а сребро. Огромни залежи на метала са открити в боливийския град Потоси, което го превръща в едно от най-богатите и най-населените места на земята. Добивът на сребро от планината Cerro Rico (Богата планина) подхранва европейската икономика и променя хода на историята с цената на живота на хиляди коренни жители и африкански роби, които работят в мините при нечовешки условия.
Злато: Духовен символ или материално съкровище? Едно голямо културно недоразумение
По време на завладяването на Северна и Южна Америка сблъсъкът между два свята не се ограничава само до технологични или военни различия – той засяга дълбоко ценностните системи и вярванията за природата на самото злато. За европейските конкистадори златото е синоним на материално богатство, власт и престиж. Откриването на Ел Дорадо или на други изгубени градове, пълни със злато, се възприемало не само като внезапен приток на богатство, но и като начин да се осигури изтъкната позиция в европейската ценностна система, в която парите и ресурсите били ключът към успеха.
За много култури на коренното население на Северна и Южна Америка обаче златото има съвсем различно измерение. За общности като муиска или мочика златото не е било толкова средство за забогатяване, колкото символ на духовност и хармония с природата. То се използвало в ритуали, жертвоприношения и церемонии, за да свързва хората с техните божества и заобикалящия ги природен свят. Блясъкът му е имал за цел да напомня за цикличността на живота, силата на слънцето и чувството за единство с околната среда. От тази гледна точка стойността на златото се измервала не само с физическите му свойства, но и с дълбокото му културно и духовно значение.
Именно тези фундаментални различия във възприемането на златото стават причина за голямо културно недоразумение, което променя хода на историята завинаги. Заслепени от обещанието за материално богатство, европейците не могат да разберат защо местните общности виждат в златото нещо повече от средство за забогатяване. Вместо разбиране, това разминаване довежда до културен сблъсък с трагични последици – не само за обществата на коренното население, но и за целия континент.
Златните градове: Мит или реалност ни позволява да навлезем в тази сложна връзка между два свята. Благодарение на новаторски археологически изследвания откриваме, че истинската стойност на златото се крие не само в неговия материален блясък, но преди всичко в символиката, която е в основата на идентичността и духовността на много предколумбови култури.
Премиерата по Viasat History е в неделя, 6 април, от 22:00, с повторение на 2 май в същия час.
Cineboom.bg