29-и международен филмов фестивал СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ – 13-31 март 2025

Очакваме ви в киносалоните в София и на специалните издания в Пловдив, Бургас и Варна, където зрителите могат да съпреживяват заедно киноисториите и да се срещат с голяма част от техните създатели. Очакваме да посрещнем авторите на селектираните творби в конкурсните програми, които да ги представят лично пред българската публика, както и много световноизвестни гости с техните най-нови филми.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ МЕДИА на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.
Представяме ви част от акцентите в програмата на 29-ия София Филм Фест, която ще бъде обявена в своята цялост в края на февруари.
* * *
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино. В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60. Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са съфинансирани от ИА „Национален филмов център“, което е доказателство за жизнеността и устойчивата роля на националната ни филмова институция. Като изключим специализираните национални фестивали за игрално (Златната роза) или неигрално (Златен ритон) кино, София Филм Фест е безспорно международният кинофестивал на България, който почти от самото си създаване постави като свой приоритет представянето на българското кино в международен контекст, както и промотирането му пред света чрез професионалното събитие София Мийтингс.
* * *
29-ият София Филм Фест се открива официално на 13 март в Зала 1 на НДК със световната премиера на игралния филм „Залог“ на режисьора Светослав Овчаров. В главните роли на историческата драма ще видим Асен Блатечки, Захари Бахаров и румънската актриса Офелия Попии. Участват още Деян Донков, Иван Савов, Стефан Мавродиев и др. Филмът е копродукция на България и Румъния с подкрепата на НФЦ.
* * *
Едно от емблематичните имена в българското кино – актьорът Йосиф Сърчаджиев ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към седмото изкуство. Плакетът е дело на прочутия скулптор Георги Чапкънов – Чапа.
Тази награда ще бъде връчена и на легендарния хърватски режисьор Райко Гърлич, който ще бъде един от специалните гости на фестивала. Той ще представи няколко от най-значимите си творби, както и най-новия си филм „Всичко си има край“, копродукция между Хърватия, България, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Турция, с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. Райко Гърлич ще изнесе и майсторски клас в рамките на София Мийтингс.
* * *
За 23-и път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, осигурена от Столична община.
Програмата включва 12 филма и за първи път три от тях са български!
Ето и част от потвърдените конкурсни филми:
* „Безветрие“ („Windless“) – България-Италия, режисьор Павел Г. Веснаков;
* „Котешки плач“ („Cat’s Cry“) – Сърбия-Канада-Хърватия, режисьор Саня Живкович;
* „Меден месец“ („Honeymoon“) – Украйна, режисьор Жана Озирна;
* „Не съм такава“ („I’m Not Like That“) – Хърватия, режисьор Звонимир Муниврана;
* „Пакет Вечност“ („Eternity Package“) – България-Италия, режисьор Магделена Илиева;
* „Плът“ („Flesh“) – България, режисьор Димитър Стоянович;
* „Под сивото небе“ („Under the Grey Sky“) – Полша, режисьор Мара Томкович;
* „Умри като мъж“ („Die Like a Man“) – САЩ, режисьор Ерик Назарян.
* * *
Балканският конкурс включва 12 от най-успешните филми от региона.
Сред селектираните заглавия са:
* „Автопортрет“ („The Erl-King“) – Сърбия-България, режисьор Горан Радованович;
* „Капка вода“ („Waterdrop“) – Албания-Италия-Румъния, режисьор Роберт Будина;
* „Лунапарк“ („Luna Park“) – Албания-Италия-Хърватия-Гърция-Косово, режисьор Флоренц Папас;
* „Майка Мара“ („Mother Mara“) – Сърбия-Словения-Швейцария-Босна и Херцеговина-Черна гора-Люксембург, режисьор Миряна Каранович;
* „Трафик“ („Traffic“) – Румъния-Белгия-Холандия, режисьор Теодора Михай;
* „Триумф“ („Triumph“) – България-Гърция, режисьори Кристина Грозева, Петър Вълчанов;
* „Янис в градовете“ („Giannis in the Cities“) – Гърция, режисьор Елени Александракис.
* * *
23-ият Конкурс за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури в състав: режисьорите Константин Божанов, Радостина Нейкова и Орлин Милчев, носител на наградата през 2024 година. За шеста поредна година наградата на стойност 9 500 евро (1 500 евро парична премия и 8 000 евро в постпродукционни услуги) се осигурява от Доли медия студио. Ето кои са селектираните филми:
* Глава 6 (Chapter 6), режисьор Ивайло Минов, 20 мин.
* Градинарят на бурените (The Weed’s Gardener), режисьор Ася Кованова, 12 мин.
* До теб (Dear You), режисьор Таня Божинова, 8 мин.
* Ехо (Echo), режисьор Ангел Радев, 29 мин.
* Никол (Nicole), режисьор Елена Тончева, 23 мин.
* Потомство (Posterity), режисьор Емил Александров, 20 мин.
* Спиралата между звука и тишината (The Spiral Between Sound and Silence), режисьор Кристина Георгиева, 20 мин.
* Тиня (Silt), режисьор Катя Симеонова, 23 мин.
* Това, което остава (What Stays After), режисьор Димитрис Георгиев, 20 мин.
* Тъмна стая (Dark Room), режисьор Юлиан Рачев, 11 мин.
* Хавай (Hawaii), режисьор Радослав Камбуров, 13 мин.
* Metamorphosis, България-Италия, режисьори Томазо Мазарини и Веселин Неделчев, 20 мин.
* * *
Сред вече обявените премиери на фестивала са наградените в Кан „Всичко, което виждаме в светлина“ на Паял Кападия, „Арманд“ на Халфдан Улман Тьондел, новият филм на Константин Божанов „Безсрамните“, получил приза за най-добра актриса в конкурсната програма „Особен поглед“ – Кан ‘24, номинираният за „Златен леопард“ в Локарно „Трансамазония“ на Пиа Мараис (представен в партньорство с Гьоте-институт), новият филм на Дорон Еран „10 килограма“, както и специална ретроспектива на Саболч Хайду, която реализираме в партньорство с Институт „Лист“ – Унгарски културен институт София. Унгарският режисьор ще бъде удостоен със Специалната награда на София Филм Фест.
* * *
22-рото издание на София Мийтингс ще се проведе между 19 и 30 март 2025 г. София Мийтингс е единственото професионално събитие в България, признато от световната филмова индустрия и партниращо си с най-значимите форуми в света като Cannes Marche/Producers Network, CineMart, Locarno Pro, San Sebastian Industry, Film Independence, EAVE, ACE, Crossroads, Europa Distribution, CICAE, MIDPOINT, MFI, Europa Cinemas, Europa Distribution и много други. София Мийтингс представя проекти за игрални филми и ТВ сериали пред професионална публика от опитни продуценти, инвеститори, сейлс агенции и разпространители, от една страна, и филми, които са в процес на завършване, от друга – пред сейлс агенти, дистрибутори и селекционери от водещи световни форуми. Акцентите в програмата през 2025 ще научите през февруари.
* * *
Кои ще бъдат останалите филми в конкурсните и другите програми?
Кои ще бъдат международните гости на фестивала?
Кои ще бъдат другите носители на специалната награда на София Филм Фест?
Очаквайте още много детайли по филмите, гостите и програмата, които ще споделяме с Вас през месец февруари!
Визията на 29-ия София Филм Фест е дело на proof.
* * *
Започнал през 1997 като тематичен фестивал с емблематичното име Мюзик Филм Фест, претърпял възходящо развитие през годините, София Филм Фест се превърна в едно от най-значимите филмови събития в Централна и Източна Европа, единственият български кинофестивал с акредитация от FIAPF, включен в списъка с 50-те най-важни за филмовата индустрия фестивали в света и в каледара на ФИПРЕССИ. На СФФ са гостували плеяда световни кинотворци, сред които Вим Вендерс, Алън Паркър, Фолкер Шльондорф, Аньес Варда, Иржи Менцел, Коста-Гаврас, Тери Гилиъм, Джералдин Чаплин, Емир Кустурица, Отар Йоселиани, Биле Аугуст, Горан Паскалевич, Бела Тар, Никита Михалков, Кшищоф Зануси, Агнешка Холанд, Хю Хъдсън, Клаудия Кардинале, Рупърт Еверет, Франко Неро, Тери Джоунс, Майкъл Пейлин, Нури Билге Джейлан, Джери Шацбърг, Данис Танович, Мика Каурисмаки, Павел Павликовски, Мики Манойлович, Милчо Манчевски, Илдико Енеди, Ейбъл Ферара, Маргарете фон Трота и много, много други. Повечето от тях са носители на Наградата на София на Столична община.
Очакваме Ви на #КИНО!
#29SofiaIFF
Йосиф Сърчаджиев с Наградата на София на Столичната община за своя принос към изкуството на киното
Няколко поколения познават и ценят незабравимите роли на Йосиф Сърчаджиев. Той е Кара Ибрахим от „Време разделно“ (1988), император Константин ІV Погонат в „Хан Аспарух“ (1981), Андро в „Черните ангели“, номиниран за Кристален глобус в Карлови Вари през 1970 г., Бранникът в „Глутницата” (1972) и Йосиф Карасулиев в „Жребият” (1993) на Иванка Гръбчева, Велизар Карадушиев в „Бон шанс, инспекторе“ (1983), Козарев в „Хайка за вълци“ (2000), анархистът Александър Иванов в „Изпепеляване“ (2004), Асен Вълчев в „Дървото на живота“ (2013), старецът в „Януари“ (2021) по Радичков… Той е Йосиф Сърчъджиев, които оставя траен отпечатък с таланта и харизмата си в историята на българските кино и театър.
Международният филмов фестивал София Филм Фест ще отличи големия артист с Наградата на София на Столичната община за изключителния му принос към изкуството на киното.
„Всеки пет-шест години отхвърлях доста ненужни неща от професията и си вярвах, че нещо ново идва, както за мен, така и за публиката. Макар че великата стойност на изкуството ни е „непроменена”, откакто свят светува. Опитвах „про” и „анти” в играта, но не можах да стигна Божественото. Днешната ми позиция е да не убивам Homo Ludens. Лудите играчи правят живота жив, – разказва в интервю пред Богдана Костуркова Йосиф Сърчаджиев. – В различни моменти съм „крадял” от учителите ми; от живота; от самия себе си и най-вече от неумението ми да съм „върхът”; от тъпите режисьори или от най-добрите; от гадната или нежна и усещаща публика; от възрастта… и от Бог… и от дявола.”
Неговите роли събират образа на крехкия, ранимия, чувствителния, непретенциозния, ненавиждащ патоса, опитващ се да запази почтеността си, но и поддаващ се на изкушения човек. Роден е на 2 май 1945 година в София в семейството на именития български режисьор Стефан Сърчаджиев. За пръв път се качва на сцената през 1960 година в Народния театър. Представлението е „Сирано дьо Бержерак“ на Едмон Ростан, постановка на бащата Сърчаджиев. Дебютира в Сливенския театър в пиесата „Слуга на двама господари“. По-късно играе и на сцените на Кюстендил, Народния театър „Иван Вазов“, театър „Българска армия“, на бургаска сцена, Малък градски театър „Зад канала“. Ролите му в киното са над 50, като първата е в далечната 1952 година.
„Има артисти, които са истинско вдъхновение. Има хора, които са извън времето си, извън човешките си възможности, в една от най-трудните професии – актьорстването. Това е Йосиф Сърчаджиев – в професията си да бъдеш носител на култура. Той е изключителен, изключителен, изключителен… здрав и силен пред всичко, което му се случи в живота,“ споделя пред в. „Труд“ актьорът Владимир Пенев.
Йосиф Сърчаджиев ще получи Наградата на София на откриването на 29-ия София Филм Фест на 13 март в Зала 1 на НДК.
Тази новина достига до Вас благодарение на RSS емисията на cinefish.bg