Петя Минкова и “Преходът от цифровия век към хибридната цивилизация”

“Преходът от цифровия век към хибридната цивилизация” – нова книга с актуално съдържание от журналиста Петя Минкова, излезе с логото на Книгоиздателска къща „Труд“. Както сочи и подзаглавието й, тя е свързана с новия Рубикон, пред който е изправено човечеството, а именно: ще съжителстваме с умните машини, очаква ни нов, различен свят, но готови ли сме за него? И как малка България ще се впише в новия, умен свят?

През 1455 г. се появява първата Библия, отпечатана с машината на Йоханес Гутенберг, и знанията стават достъпни за всички. Разпространението им пали искрата на науката и изкуството и този преход бележи края на Тъмната епоха и началото на Новото време – на Ренесанса и Просвещението. Днес сме в началото на подобна глобална трансформация: създава се цифровата вселена – компютърна симулация на природата, Космоса и заобикалящия ни свят с техните сложни закони и връзки. Знанията нарастват лавинообразно, подпомогнати от цифровите технологии, свръхбързите комуникации, суперкомпютрите, невронните мрежи и изкуствения интелект. Естественият интелект постепенно се сраства с изкуствения. Неусетно се формира общество, където хората и интелигентните машини навсякъде ще бъдем заедно, превръщайки се в първата хибридна цивилизация в историята.

Кой оформи този преход и как ще изглежда бъдещето? Отговорите са в генезиса, започнал от Ада Лъвлейс, Алън Тюринг, Ричард Файнман, Джон фон Нойман и други блестящи учени и иноватори, които  трасираха пътя на цифровия свят. В изграждането му  участват и българи със своя значим принос в създаването на свръхбързи компютри и трансформирането им в „мислещи машини“. Решаваща е ролята на политици като Мария Габриел, която прозря бъдещето и направи необходимото Обединена Европа да влезе с летящ старт в цифровата ера.

Сега сме изправени пред повратна точка, пред истински Рубикон. Връщане назад няма да има. На единия бряг ще останат съвременните „неандерталци“ – хората, които отказват да се адаптират и ненавиждат промените. На другия ще са активните, любопитните, трудолюбивите и иновативните Homo sapiens, които с все по-мощните си компютри и AI ще усвояват и прилагат новите знания.

“Преходът от цифровия век към хибридната цивилизация” е и своеобразна пътна карта – не само за оцеляване и ориентиране, а и за просперитет в новия цифров свят. Тя е за всички, които искат да разберат възможностите на симбиозата „суперкомпютри – цифрови близнаци – AI“ и как да ги използват, за да изкачат личния си Еверест. Или да направят състоянието, за което мечтаят. Книгата е изпъстрена и с конкретни примери как хора, започнали от нулата, включително от малка България, могат да постигнат смайващи резултати на световно ниво.

Петя Минкова е журналист с 30-годишен стаж. Има издадени три книги, превърнали се в бестселъри. Първите две са документални разследвания: посветената на митичния български полицай Никола Гешев („Гешев остава жив след 9 септември 1944 г.“) и преведената и на английски „Истината за Ким Филби“, съдържаща документи от британските архиви, които изграждат нов образ на Шпионина на ХХ век. Третата е „Хиперсъзнание“, изследваща иновативни техники за препрограмиране на ниво подсъзнание, в която е съавтор с психоложката Моника Балаян.

Петя Минкова е журналист от 1995 г. – тогава започва работа в първия свободен частен вестник в България „168 часа“. От 2012 до 2023 г. е негов зам. главен редактор, след което той се трансформира в специалния проект „24 часа – 168 истории“ в рамките на вестник „24 часа“. От 2018 г. тя е зам. главен редактор и на научнопопулярното списание „Космос“ – истинска легенда от 1962 г. до началото на 90-те.

За да подготвя статиите си, Петя Минкова работи с едни от най-изявените учени в Европа и САЩ.

Cineboom.bg