„Лято в Бурландия“ от Mомчил Миланов
С удоволствие ви информираме за новото заглавие в каталога на издателство ICU – Лято в Бурландия от Момчил Миланов.
„Лято в Бурландия“ е роман, в който сънят и реалността се размиват, а детското въображение се оказва единственият път към спасението. Деветгодишният Щерн живее в свят, който подозрително напомня нашия – с политически страхове, социални трансформации и зима, която не иска да си отиде. Но от перспективата на едно дете този свят се разгръща като приказка – мрачна, абсурдна, но и светла в опита си да съхрани невинността.
Момчил Миланов създава разказ – едновременно деликатен и плътен – в който фантазията има силата да изобличава и лекува. История за съпротивата – вътрешна, нежна, но решителна, за отказа на едно момче да приеме безропотно реалността на възрастните. За сънищата, които не се поддават на контрол. За властта, която иска да произвежда детство по калъп. И за тихата революция, която може да започне от един поглед, от едно бягство, от една измислена страна.
Отличен с наградата „Перото“ за дебют, „Лято в Бурландия“ доказва, че има истории, които си струва да бъдат разказани по нов начин – с въображение, но и без да скъсват с реалността.
Само през лятото хората истински усещат, че са живи. През останалото време са се притаили, чакат и се надяват, без да са сигурни, че годината не е една и съща, а времето не е някаква измама, също като смъртта и разни други думи, които никой не е виждал, но за които всички говорят с пълна увереност.
Момчил Миланов е роден през 1986 г. в София. Завършва международно право и международни отношения в Страсбург и Брюж и специализира международно право в Хага. Работил е в различни организации в Брюксел, Хага и Париж, в момента живее и работи в Хага. Неговите текстове са публикувани в Култура, Дневник, К, Свема, Текстил, Granta и други.
Момчил принадлежи към поколението български писатели, родени през 80-те, които създават литература от съвсем нов вид, съобразена със и вдъхновена от условията на глобализирания съвременен свят. Това е поколение, което пише с остра чувствителност към социалното, без да пренебрегва чувствителността към идентичност и памет. Много от тези автори живеят в чужбина, но без да губят връзката с езика и родното.
Писател едновременно на локалното и универсалното, писането му неслучайно привлича интерес извън България. През септември се очаква да излезе френският превод на романа, дело на Мари Врина-Николов.
Cineboom.bg