Лука Гуаданино ще режисира неосъществения филм на Кубрик „Aryan Papers“ и адаптация на „Буденброкови“ на Томас Ман


Въпреки голямото ни разочарование, че нито един от двата филма на любимеца ни Лука Гуаданино, които излязоха тази година – Претенденти и Queer, не бяха удостоени с номинации за „Оскар“ (особено Претенденти и особено за музика, но да не задълбаваме), много се радваме, че Гуаданино изглежда продължава да работи с впечатляващите си темпове и има още две нови идеи, които се опитва да разработва. Той, за разлика от много други режисьори, споделя в публичното пространство огромна част от проектите си, с които се захваща и които понякога се разпадат, а на нас ни е много интересно да отбелязваме дори нещата, които са привлекли вниманието му. Дори и никога да не се осъществят.
Днес ще споделим за мечтата на Лука Гуаданино да възкреси един отдавна умрял проект – плануваният филм за Холокоста на Станли Кубрик, наречен Aryan Papers. Адаптация на романа на Луис Бегли Wartime Lies, историята разказва за младо момче и леля му, които са евреи и живеят в Полша по време на нацистката окупация и се опитват да избягат, като се преструват на католици. Кубрик работи по този проект между 1990 и 1995 г., дори си избира екип и започва да търси локации за снимки, но в крайна сметка проектът се разпада. Години по-късно Гуаданино е получил позволението на семейството и наследниците на Кубрик, които дори са му дали всички записки, които иконичният режисьор е направил по време на подготовката си.
Ето го синопсиса на романа:
През 1939 г. светът се потапя в мъките на войната, а спокойното съществуване в предградията на Варшава на младия Масиек спира да съществува. Когато Варшава е окупирана, Масиек и леля му Таня избягват. Заедно те трябва да оцелеят войната като бягат, крият се, променят имената си и фалшифицират документи, с които да подсигурят временните си животи, а през цялото време напористия барабан на нацисткия марш все повече се приближава до тях и техните тайни и лъжи.
Другият мечтан проект, който Гуаданино споделя, че обмисля, също е адаптация – този път на романа Buddenbrooks (Буденброкови. Упадъкът на едно семейство) на Томас Ман. Класическият роман е първият на Ман, написан през 1901 г. и е награден с Нобелова награда за литература. Гуаданино споделя, че е прочел книгата, когато е бил на 12 и оттогава прави филма в главата си – очевидно сюжетът е завладял въображението му, а подобни идеи, които с десетилетия занимават режисьорите си, обикновено винаги раждат много интересни резултати.
Синопсисът на тази книга е следният:
Буденброкови е семейната сага на четири поколения под покрива на една къща и зад табелата на една фирма. Историята на фамилията Буденброкови ни запознава с богатото търговско семейство, което бавно върви към залеза си, и едновременно с това ни въвежда в елита на немското общество, където личните емоции са загърбени за сметка на общественоприетите норми.
Напълно разбираме защо подобна история би заинтересувала Гуаданино. Знаем, че той е човек, който добре знае как да адаптира романи и със сигурност ще следим внимателно цялата му дейност, но особено дали ще успее да доведе някои от тези два свои мечтани проекта до екран.