В „Круизът“ журналистите Данка Василева и Евгени Петров описват своето „Пътешествие на мечтите“

Първият български круизен пътеводител е вече по книжарниците. Книгата е дело на Данка Василева и Евгени Петров – тандем в живота и приключенията, а съвсем от скоро и авторски тандем. „Круизът – пътешествие на мечтите“ (с логото на Книгоиздателска къща „Труд“) разбива един основен мит – че круизът е някаква елитарна екскурзия, много скъпа и престижна и не е по джоба на средностатистическия българин.
„Мнозина във Фейсбук споделяха точно това мнение в коментарите си под постовете ни и на лични съобщения. – признават авторите. – Затова в книгата ще поговорим и за доходи, покупателна способност и стандарт на живот, но ако четете по-нататък ще се изненадате колко по-различни са нещата от онова, което си представяме. Ще ви опишем всичко – от първоначалното решение да пътуваме с круизен кораб през самото планиране, контактите с турагенциите, офертите на гигантите круизни компании, зарибяването, цените за самото пътуване и придружаващите ги разходи, луксът на корабите и богатството, което трупате, като впечатления от посещаваните места до връщането ви у дома.“
Полезният и красиво илюстриран том се състои от три части. Първата е справочник или пътеводител, в който стъпка по стъпка е описано всичко, което трябва да се предприеме, за да изберете желания круиз на приемливата за вас цена, като авторите ще изминат пътя от избора на маршрута до качването на кораба.
Втората и третата част са детайлно описание на един конкретен круиз, където с много подробности и примери Данка и Евгени „разшифроват“ първата част от момента на решението ви да пътувате до завръщането ви у дома.
Данка Василева и Евгени Петров са семейство от 45 години. И двамата са завършили журналистика, тръгнали са в професията като репортери и са стигнали до главни редактори, но никога не са спирали да пишат. Двамата са и пътешественици. Вече 9 години описват във Фейсбук преживяванията си на круизни кораби, а последователите им ги засипват с въпроси. Те ги подтикват да напишат тази книга.
„Круизът. Пътешествие на мечтите“ на журналистите-пътешественици Данка Василева и Евгени Петров, обиколили света няколко пъти, излиза с логото на издателство „Труд“.
Данка Василева е била репортер във в. “Отечествен фронт”, първи зам.-главен редактор на в. “168 часа” и в. “Сега, главен редактор на сп. “Сега”, в. “Експрес”, агенция “Блиц” и в. “24 часа”, сега е директор на 24chasa.bg.
Евгени Петров работи последователно в Българската телевизия, за кратко във в. “Учителско дело” и в. “Народна младеж”, където израства от репортер до главен редактор. През 1991 година създава вестник “Пари”, чийто издател и главен редактор е до 2000 година. Работи още като зам.-главен редактор на в. “Стандарт”, директор на в. “Експрес” и издател на vEvesti.bg, а в момента списва блога Как така. Запален планинар и скиор. Автор на книгата „Пепел от вестник“.
ОТКЪС ОТ КНИГАТА:
Финансови мотиви, или какво получавате за парите си
Парите явно са най-важната част от въпроса защо да изберем или не пътешествие с круизен лайнер. Но мислим, че мнозина ще останат изненадани от сметките, които ще направим тук и ще си зададат въпроса: „А защо, по дяволите, не си го позволих досега“?
Разбира се, всеки си има своите предпочитания. Едни се страхуват от пътуване по море точно толкова, колкото други от полети. Трети просто смятат, че сухопътните екскурзии им дават достатъчно и по техните представи – на по-добра цена. Четвърти са убедени, че по лайнерите е тъпканица и гъчканица и едва ли не за всичко трябва да се пробиваш път с лакти. А съвсем не е така. „Сгъчкани“ на едно място са само пушачите, но и за това по-късно. И да не забравяме – погрешно масово убеждение, че круизът е някакъв суперлукс само за богатите. Лукс – да, но не само за богатите, а на съвсем приемливи цени. И при това – много по-добро и качествено обслужване, храна и алкохол от ол инклузива по родното море или в Турция например.
Кой да (не) предпочете круиза
Да, цената е висока за хора с ниски доходи или минимална заплата, за пенсионери само на една средна пенсия без спестявания, за хора, чиито средства им позволяват само да се качат с еднодневна екскурзия до паметника „Шипка“, да минат 200 – 300 километра, за да присъстват на „Леденото хоро“ в Калофер, или да вземат участие на събора на Рожен. Най-вероятно круизната екскурзия е скъпа за повечето от тях.
Но за средната класа, включително и на по-ниските й етажи, круизът е постижим. Говорим за заети хора с доходи над 2000 – 2500 лева, пенсии над 1000 лв., които правят споменатите вече опашки към Гърция и Турция едва ли не на всеки 3 – 4 почивни дни и дори накараха ресторантите в южните ни съседки да си направят сайтове и менюта и на български. Да, това са евтини екскурзии, човек разпуска, изкарва си добре, хвърля по 500 – 600 лева и се чувства доволен, защото е бил зад граница.
Е, всеки с предпочитанията си, но нас ако питате, след втората такава плажна екскурзия било в Гърция, било в Турция, нито има какво повече да научиш, нито с какво ново да се похвалиш.
Тук няма да изпадаме в разни детайли, разказани из социалните мрежи, където нашенецът е представен като съвременният Ганьо с кола, пълна с консерви, който се стиска като пред тоалетна да не похарчи някое евро повече. Те сигурно не са много, но във Фейсбук обикновено нещата се преекспонират. Що се отнася до това кой да предпочете круиза – ами всички останали, от баба до внуче. И двете сме ги виждали на борда. Включително и семейство с дете и гувернантка. Но за това – по-късно.
Най-добрият избор по оста „цена – качество“
За да се аргументираме, защо цената на една круизна екскурзия хич не е лоша, първо да кажем, че за нас, след 4 круиза и доста пресмятания, това е най-добрият избор по оста „цена – качество“. Безусловно.
Да започнем с цената на самия круиз. Първо да ви напомним безспорната истина, че поради огромната конкуренция между стотиците (не е грешка) круизни лайнери, цените са доста прилични – има за всеки джоб.
Изчисленията колко ще ви струва една морска екскурзия с презокеански лайнер са изключително сложни заради огромния брой възможности, които ви се предлагат както като продължителност, така и като възможност за избор на различни услуги на борда. Има различни по продължителност круизи – от 3 – 4 – 5 дни през 10 – 11, или пък 20 дни, до т.нар. околосветски пътешествия, които продължават повече от половин година. Затова, макар и приблизително като ориентир, ще гледаме цената за едно денонощие.
Към момента, в който пишем този пътепис, през 2024 г., те са между 180 и 200 евро на човек на ден във вътрешна каюта. Тоест – ако видите цена от 1500 или 1800 евро за съответния круиз, той обикновено е между 7 и 10 дни. Тук идва и първата изненада. Защото пак в този момент, цената само за нощувка в обикновен хотел (3 или 4 звезди) в който и да е голям западноевропейски град струва горе-долу толкова – между 150 и 200 евро със закуска и то не винаги. Можете да проверите и двете в Гугъл.
А какво ви предлагат на борда на кораб с признато 5-звездно обслужване и условия за същите пари на ден? Разликата е меко казано впечатляваща.
Първо – освен каютата, имате безплатно 20-часова храна (а някъде и 24 ч.), по което време и когато си поискате и колкото си поискате. Имате ресторанти с изискана кухня по ваш избор, имате безплатни барове и стилна музикална програма, басейни, шезлонги, фитнес. За всичко това ще пишем по-късно, тук само илюстрираме ценовите предимства и ще потвърдим разнообразието в цените в зависимост от услугите, които сте си платили. Например, туроператорите у нас, които организират подобни круизи, винаги дават най-ниската възможна цена, точно както го правят и техните задгранични колеги. Това означава каюта без балкон и без люк. Разглеждали сме такива. Може би за някои е леко клаустрофобично, но за други – уютно и релаксиращо. Иначе каютите по нищо друго не се различават от тези с прозорец и балкон. Разликата между трите вида каюти е през около 250 – 300 евро, което за едно 10-дневно пътуване е около 25 до 30 евро на ден. Вие си преценете дали можете да ги дадете, при положение, че така или иначе, всички прекарвате по-голямата част от времето по палубите, около басейна или по множеството барове и ресторанти. И никъде по вас не пише: „Той спи във вътрешна каюта“.
За тези 200 евро на ден, за които писахме по-горе, в сравнение с един приличен хотел освен нощувката и закуската, получавате изцяло изхранване, безплатни безалкохолни напитки, басейни и джакузита, шезлонги, фитнес, съвременна музика, танци, концерти на живо и транспорт. При различни промоции цената може да включва и определени видове алкохол – например бира, вино и шампанско на обяд и вечеря.
Cineboom.bg