„Антарктида – бяла приказка“ от проф. Христо Пимпирев и Екатерина Виткова

Вълнуващата полярна поредица на известния български учен проф. Христо Пимпирев и Екатерина Виткова продължава с втора книга от серията. След завладяващата история за пингвина Гошо идва ред на „Антарктида – бяла приказка. Приключенията на тюлена Софи“, публикувана от „Ентусиаст“ с илюстрациите на младата художничка Мария Цакова. Новото заглавие обещава да потопи децата в необятния леден свят с вълнуващия си сюжет и с още любопитни факти за неговите обитатели. Изданието ще бъде представено на 1 юни 2025 г. от 12:30 ч. на Сцена Централни хали.

Проф. дн Христо Пимпирев е геолог и полярен изследовател, доайен на българската антарктическа програма. От 1993 г. е председател-учредител на Българския антарктически институт, а от 2007 г. е директор на Националния център за полярни изследвания. Автор е на 12 книги, 7 документални филма и над 250 публикации в реномирани български и чужди списания. Носител е на множество отличия, сред които орден „Кирил и Методий“ I степен и „Командор на Ордена на Исабел Католическа“, присъден от краля на Испания Фелипе VI. На името на учения са кръстени Пимпирев връх на остров Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на остров Ливингстън и в архипелага Южни Шетландски острови, Антарктика.

Той пише двете книги от поредицата „Антарктида – бяла приказка“ в съавторство с Екатерина Виткова. Тя е дългогодишен журналист. Работи в сферата на образованието и книгоиздаването в последните 20 години. В момента е отговорен редактор на учебна и образователна литература.

Кои са най-смелите тюлени? Къде живеят те? Как изглеждат и как се грижат за близките си? Втората книга от „Антарктида – бяла приказка“ пренася читателите в снежните простори на Белия континент и ги среща със семейство Уедъл – мама Софи, татко Сиви и бебето Бени. Авторите разказват емоционалната история на една майка тюлен, която е разделена от своето малко заради опасна среща с косатката Кико.

Ще успее ли Софи да намери пътя си обратно към своето бебе? Отговорът се крие в тази затрогваща приказка, изпълнена с нежност, смелост и поуки. 

Проф. дн Христо Пимпирев е геолог и полярен изследовател, доайен на българската антарктическа програма. Участник е в Първата национална антарктическа експедиция през сезон 1987/88 г. и е ръководител на ежегодните национални научни експедиции до Антарктида. От 1993 г. е председател-учредител на Българския антарктически институт, а от 2007 г. е директор на Националния център за полярни изследвания.

Преподава исторична геология и палеогеография, изнасял е лекции в САЩ, Португалия, Уругвай, Чили, Колумбия, Германия, Великобритания, Франция, Испания, Аржентина, Канада, Южна Корея и др.

Автор е на 12 книги, 7 документални филма и над 250 публикации в реномирани български и чужди списания.

Носител е на Орден „Кирил и Методий“ I степен; най-високият монголски държавен орден „Полярна звезда“; юбилеен медал „Св. Климент Охридски“ I степен; почетна значка „Златна книга“ и др. През 2022 г. с указ на краля на Испания Фелипе VI му е присъден „Командор на Ордена на Исабел Католическа“ за значителен принос към връзките на приятелство и сътрудничество на испанската и българската нация.

Неговото име носят Пимпирев връх на остров Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на остров Ливингстън и в архипелага Южни Шетландски острови, Антарктика.

Екатерина Виткова е завършила българска и славянска филология (специалност „Чешки език“) в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Превежда поезия от чешки език (Витезслав Незвал, Карел Хлавачек и др.), за което два пъти получава награда за млад преводач. Публикува собствена поезия в ученически и студентски издания. Автор е на няколко пиеси, едната от които („Течове“) става финалист в конкурса „Славка Славова“. Работи дълги години като журналист. В момента е отговорен редактор за учебна и образователна литература. Съставител е на детски книги и антологии, сред които „Домашна читанка“, „Котарана мърморана“, „Фоклорни митове и легенди“.

Cineboom.bg